Jak Dbać o Drzewa

Jak dbać o drzewka owocowe?

drzewko owocoweKażde drzewo wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ każde posiada odmienne potrzeby od pozostałych. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie drzewek. Każdy gatunek ma inne wymagania odnośnie terminu tego zabiegu. Wykonuje się go, aby spowodować gęstszy wzrost rośliny, ponadto skutkuje to tym, że owoce jakie się uzyska będą większe i smaczniejsze, choć będzie ich trochę mniej.

Niektóre drzewa wymagają także nawożenia, między innymi z tego powodu, że w naturalnych warunkach rosną na nieco innej ziemi, więc potrzebują takich składników odżywczych, które mają w naturze, a obecna ziemia nie jest w stanie tego zapewnić.

Inną kwestią, czasem dyskusyjną jest pryskanie drzew na różne szkodniki. Jest to konieczne, żeby drzewo było zdrowe i dawało nam zdrowe owoce. Niektórzy jednak boją się, że te chemikalia przenikną do owoców. Dlatego ważne jest by robić to w odpowiednim terminie. Pierwszy raz najlepiej opryskać pod koniec zimy jeszcze przed pojawieniem się liści. I koniecznie trzeba pamiętać, że nie wolno już pryskać, gdy zaczęły rozwijać się owoce.

Pielęgnacja drzew w mieście.

Drzewa rosnące w mieście przy ulicach czy w parkach również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednak w tym przypadku jej najważniejszym celem jest estetyka i bezpieczeństwo. Najważniejsze jest odpowiednie przycinanie drzew w celu przerzedzenia ich gałęzi czy właściwego ich ukształtowania. Należy także wycinać obumarłe drzewa lub ich fragmenty, żeby zminimalizować ryzyko niekontrolowanego ułamania i przewrócenia.

Zabiegi pielęgnacyjne drzew w mieście wykonują odpowiednie firmy specjalizujące się w tego typu pracach. Jednak w przypadku ogródków działkowych, zazwyczaj każdy we własnym zakresie dba o swoje rośliny, dobrze więc by było, gdyby wiedział dokładnie co trzeba robić.

Jak dbać o własny kawałek natury?

miejskie drzewo bochniaObecnie możemy obserwować bardzo szybki rozwój technologiczny i ciągłe rozbudowywanie miast. Równocześnie z postępem cywilizacyjnym, wzrasta świadomość ludzi odnoście istoty kontaktu z naturą. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że kawałek zieleni koło domu jest czymś pięknym i potrzebnym.

Dlatego ogródki działkowe w dużych miastach są tak pożądanym terenem szczególnie dla osób mieszkających w blokach. Ludzie chcą mieć kawałek swojej ziemi, na której posadzą to, co chcą, żeby potem zjeść jakieś warzywo czy owoc z własnego ogródka.

Na każdej takiej działce można spotkać rozmaite drzewka owocowe, z których najpowszechniejsze są jabłonie. Często można spotkać też czereśnie, grusze czy śliwy. A do rzadziej sadzonych drzewek należą brzoskwinie czy morele. Jednak trzeba pamiętać, że każde z drzew owocowych wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby mogło dać nam pożądane owoce.

Drzewa powszechne w Polsce – co potrzebują?

Jako pierwsze należy wymienić właśnie jabłoń. Należy ją posadzić do odpowiednio przygotowanej gleby, najlepiej glinianej z dodatkiem torfu. Sadzi się ja na jesieni, ale trzeba odpowiednio chronić ją przed zimnem, żeby drzewko nie uschło. Wystarczy otoczyć czymś pień i miejsce korzeni, by było dość ciepło. Jabłonie należy przycinać najlepiej na koniec jesieni.

Innym często spotykanym drzewem na polskich działkach jest grusza. Sadzi się ją na początku jesieni i warto zadbać o odpowiednią glebę, ale nie jest to konieczne, ponieważ drzewko jest dosyć odporne na mniej korzystne warunki glebowe. Najlepiej jest przycinać zbyt szybko rosnące gałęzie i zmusić drzewko do uformowania jakiegoś określonego kształtu.

Kolejnym drzewem są śliwy, które należy posadzić jesienią bądź na początku wiosny. Jeśli chodzi o przycinanie, to z reguły usuwa się tylko słabe i chore gałęzie. Śliwy warto nawozić azotem i obornikiem, aby dawały ładniejsze i większe owoce.

Innym cenionym i smacznym owocem są czereśnie. Najlepiej posadzić je na wiosnę, ponieważ mają małą odporność na mróz i mogą szybko obumrzeć. Drzewka przycina się również wiosną. Ponadto trzeba pamiętać o ochronie przed zimnem co najmniej przez kilka lat.

Rzadkie drzewka owocowe – szczególna pielęgnacja?

pielegnacja drzew bochniaJednym z takich drzewek są właśnie brzoskwinie, które należy posadzić w słonecznym miejscu, najlepiej w glebie o odczynie obojętnym. Trzeba pamiętać o wiosennym przycinaniu oraz ochronie przed zimnem, ponieważ nie są to drzewa odporne na mróz. Jeśli chodzi o morele, maja one podobne wymagania do brzoskwiń, z tym że lubią glebę bogatą w wapń.

Podsumowując, warto dążyć do tego, by mieć własny kawałek działki i własne owoce, ale, żeby były one smaczne i zdrowe należy poświęcić trochę czasu swoim drzewkom.

Słowa:

Slideshow